„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Nem csitul Nyirati Klára bajai polgármester lakossági konzultációjának botránya. A településvezető, akinek kampányát Bajnai Gordon, a Városháza-gate szereplője is segítette, nehezen indokolható ingatlaneladásokat is tervez.
A baloldali városvezetés Baján folyamatosan gondoskodik botrányokról. Legújabban a lakossággal kezdeményezett konzultáció ügye foglalkoztatja a helyi közéletet. Eleve ellentmondásos, hogy amíg az országos baloldal mindig támadja a kormány nemzeti konzultációit, addig a Bács-Kiskun megyei város momentumos polgármestere utóbb simán rendezett ilyet. Ráadásul nem névtelenül kérte vissza a kérdőíveket, mint a kormány, hanem név, cím feltüntetését várta el a konzultációíveket kitöltő lakosoktól. Ez adatgyűjtésre, listázásra ad lehetőséget, megtudhatják belőle, milyen a politikai beállítottsága az ívet visszaküldőknek.
Madárnak nézett bajai polgárok
A bajai konzultációs ügy egyik kicsúcsosodása az, hogy Nyirati Klára polgármestert füllentésen is kapták. A minap videóban is, kommentben is azt üzente Baja társadalmának, hogy – idézzük – „a kérdőív kézbesítése azért késett, mert az adatvédelem miatt megjárta a kormányhivatalt és a Belügyminisztériumot is, mert jóvá kellett hagyatni velük a konzultációt”. Csakhogy a Magyar Nemzetnek mind a Belügyminisztérium, mind a Kormányhivatal illetékes járási hivatala cáfolta Nyirati állítását.
Nyirati Klára a helyi médiumnak, a Baja.hu-nak nyilatkozva azzal igyekezett védekezni, hogy bemutatta a Belügyminisztérium és a járási hivatal neki írt levelét. Ezeket aztán kitette közösségi oldalára is. Ám a két levéldokumentumból az derül ki, hogy ezek a szervek pusztán az önkormányzat csoportos adatkérésére válaszoltak. A BM közölte, nem illetékes a kérés teljesítésében, a járási hivatal viszont kiadta a 18 éven felüli bajai lakosok nevét, címét. Vagyis
és nem olvassák el a leveleket, amelyekben nincs szó a kérdőívek tartalmának egyeztetéséről, vagy annak megvitatásáról, hogy névvel-címmel kérik vissza a kitöltött konzultációs íveket.
Ezt fölismerve sok lakos felháborodott, egy bajai kommentelő például ezt írta: „Ezek a levelek a címlista kikéréséről szólnak, nem a konzultáció jogszerűségéről. A mai napig nem válaszolt Polgármester asszony arra a kérdésemre, hogy név nélkül leadhatom-e a kérdésekre adandó válaszaimat…”
Mindezek miatt helyi fideszes képviselők arra szólították fel a momentumos polgármestert, tisztázza magát. Hiába.
Cél lehet az önkormányzati ingatlanok eladása
Mindazonáltal a konzultáció tartalmával kapcsolatban is érdemes vizsgálódni. A kérdőív kérdései-válaszai között például ez is szerepelt: „Nagyon sok a városi tulajdonban lévő, kihasználatlan, rossz állapotú belvárosi ingatlan. Mi legyen a sorsuk? A: Adjuk el őket nyílt pályáztatás útján. B: őrizzük meg őket, arra várva, hátha lesz forrás a felújításukra.”
Persze fölmerül, mire jogosítja fel a döntnököket az, hogy milyen válaszok kerültek többségbe vagyongazdálkodás kapcsán. A szintén a Mandiner birtokába került konzultáció-kiértékelésben az áll, hogy a kiküldött íveknek mindössze 6 százalékát küldték vissza. Ez érthető is: ki meri visszaküldeni – névvel, címmel – az íveket akkor, ha nem konvergál a véleménye a városvezetésével? Nyilván kevesen szeretik, ha „politikai profilozásnak” veti alá őket.
Az idézett kérdésre a szóban forgó ingatlanok elidegenítését 1216-an kívánták.
Mindezzel alapvetően függ össze, hogy amint megtudtuk: egy közeli időpontra szóló testületi előterjesztés szerint a polgármester a konzultációra hivatkozva két nevezetes, nagy értékű ingatlant máris vissza akar tenni az eladásra kijelölt belvárosi önkormányzati ingatlanok egyébként is hosszú listájára. A Helyőrségi Klub és egy Táncsics Mihály utcai műemléképület eredetileg is ott szerepelt, de mivel különösen rossz volt a közfogadtatása ezek eladási szándékának, a júliusi ülésen a képviselőtestület döntése alapján ezeket lehúzták a listáról. Most úgy tűnik, csak időlegesen.
Egy csónakban Bajnai és Nyirati
Nyilván csupán érdekes kapcsolódás, hogy az ingatlanértékesítések világában jártas
Ráadásul Nyirati Klára és Bajnai Gordon közeli barátok, amiről több közös fénykép és Facebook-poszt tanúskodik. Bajnai ilyen bajai együtt mutatkozásokkal és nyilatkozatokkal segítette 2019-ben Nyirati Klára helyhatósági kampányát is. Például együtt jelentkeztek be egy dunai kishajóból, egymást dicsérve.
Mint tudjuk, Bajnai bizonyosan részt vett a budapesti Városháza eladásával kapcsolazos egyeztetésen, mint valamiféle közvetítő, kijáró, tájékozódást segítő befolyásos személy, akinek ráadásul a kiszivárgott hangfelvételek főszereplője, Gansperger Gyula – Bajnai megfogalmazása szerint – „harcostársa”.
A Mandinernek egy neve elhallgatását kérő baloldali helyi képviselő elmondta, a képviselők csak tájékoztatást kaptak az ingatlan-eladási szándékról is szóló konzultációról. Hozzátette: ő személy szerint nem érzékel olyan forráshiányt, amely miatt minden áron meg kellene lépni az ingatlaneladásokat. Hivatkozott többek között arra az 570 milliós, járványterhekkel összefüggő kormányzati kompenzációra, amit Baja kapott a közelmúltban, illetve egy nagy arányú részvény-értékesítésre. Ilyesfajta többletbevételek miatt szerinte nincs elegendő indok az önkormányzati ingatlanok nagyfokú gyérítésére.
Nyitókép: Kiss László (Momentum) bajai előválasztási győztes, Nyirati Klára polgármester és Bajnai Gordon üzletember-politikus. Forrás: Nyirati Klára hivatalos Facebook-oldala